Studentom i osobom, które chcą w jak najkrótszym czasie dowiedzieć się: "Na czym polega księgowanie?""Co trzeba wiedzieć żeby szybko nauczyć się rachunkowości?", polecam artykuł z rozdziału XI Po której stronie Wn czy Ma? Najważniejsze zasady księgowania, gdzie znajduje się streszczenie wcześniejszych artykułów. Przedstawiam w nim zasady jakimi musimy się kierować w momencie księgowania i tłumaczę z czego one wynikają. Polecam naukę po kolei wg. Spisu treści. Poruszam również inne tematy. Szczególnie polecam serię artykułów dotyczących OCEM w rozdziale XIII.
Osobom rozpoczynającym naukę rachunkowości polecam artykuł Zasada równowagi bilansowej. Dlaczego aktywa są równe pasywom? oraz artykuł Co to jest zysk?. Tych, którzy mają jakieś problemy ze zrozumieniem: Dlaczego zobowiązania są pasywami i dlaczego należności są aktywami zapraszam do artykułu Zobowiązania, a należności. Gdzie występują w bilansie?

Od autora.


moje zdjęcieOstatnio pojawiło się parę pytań o to bym się przedstawiła, podała informację na temat kim jestem i jakie mam przygotowanie do prowadzenia tej strony.

Dlatego, zamiast wcześniejszego zdjęcia biurka z laptopem, wkleiłam swoje zdjęcie. Informuję również, że z wykształcenia jestem: mgr inż. elektrykiem, księgową i nauczycielem. Studia inżynierskie ukończyłam na Wydziale Elektrycznym Politechniki Lubelskiej. Przygotowanie pedagogiczne uzyskałam na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Przygotowanie merytoryczne z rachunkowości uzyskałam w Szkole Policealnej w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lublinie i na studiach podyplomowych. Szkołę policealną ukończyłam z wyróżnieniem i uzyskałam tytuł technika rachunkowości. Później ukończyłam studia podyplomowe w tym kierunku, które były prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu z Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów, zorganizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Lublin.

W szkole najbardziej podobała mi się analiza finansowa, na studiach rachunek kosztów. Uczyć lubię od czwartej klasy szkoły podstawowej, kiedy to zaczęłam pomagać w nauce matematyki słabszym uczniom.

W ostatnich latach pracowałam w szkołach policealnych w Lublinie, gdzie uczyłam rachunkowości i pokrewnych przedmiotów. Stąd znam zakres wiedzy potrzebnej do egzaminu zawodowego wg. nowego programu.



Strona www.naucz-sie-ksiegowac.com to jakby kurs rachunkowości online dla studentów. Powstała z myślą o osobach przygotowujących się do egzaminu zawodowego z rachunkowości. Jest to moja autorską stroną internetowa. To co na niej się znajduje obecnie, przez 8 lat znajdowało się na stronie www.naucz-sie-ksiegowac.pl. Dokładnie to samo znajdowało się na stronie www.jak-zaksięgować.pl i www.jak-zaksiegowac.pl. Cała zawartość tych stron była identyczna. Właściwie była to ta sama strona. Różniła się tylko adresem internetowym. Dlatego można powiedzieć, że była to moja jedyna autorska strona internetowa.

Po siedmiu latach istnienia stron www.jak-zaksiegowac.pl i www.jak-zaksięgować.pl zrezygnowałam z tych domen. Po ośmiu latach istnienia strony www.naucz-sie-ksiegowac.pl, nie dopatrzyłam terminu płatności strony www.naucz-sie-ksiegowac.pl i ta domena została zlicytowana. Aktualnie wszystko co było na stronie www.naucz-sie-ksiegowac.pl, przeniosłam pod nowy adres www.naucz-sie-ksiegowac.com. Jest to teraz jedyna strona z tą treścią. 

Pomysł na stworzenie niniejszej platformy internetowej powstał w momencie, gdy zaczęłam pisać artykuły na innej stronie internetowej. Strona ta ma i zapewne będzie miała swoich zwolenników, ale ja chciałam stworzyć coś innego. Nie podobało mi się pisanie "luźnych artykułów" na różne tematy z rachunkowości. Chciałam stworzyć coś, co mogłoby zastąpić korepetycje z rachunkowości, darmowy kurs księgowy on- line albo książkę i kompleksowo, krok po kroku tłumaczyłoby mniej i bardziej skomplikowane zasady rachunkowości. Niektóre z moich artykułów są podobne do umieszczonych na wspomnianej stronie, ale nie są dosłowne. Myślę, że udało mi się napisać ich lepszą wersję.

Jednocześnie chciałam żeby, ucząc się z tej strony, można było przygotować się do egzaminu zawodowego w zawodzie technik rachunkowości.

Kiedy w roku 2014 dowiedziałam się, że aktualnie istnieje możliwość eksternistycznego zdawania egzaminów zawodowych, nabrałam jeszcze większego przekonania, że taka strona może być potrzebna.

Aktualnie, o ile wiem, w szkołach policealnych nie uczy się już rachunkowości, ale jest ona w dziennych technikach, na kursach i na studiach.

Wiem, w szkołach nauczyciele bardzo dobrze tłumaczą rachunkowość. Na studiach zapewne robią to jeszcze lepiej. Bardzo często jednak zdarza się, że wykładowcy mają zbyt mało czasu na naukę podstaw, ponieważ realizują bardziej zaawansowany materiał, a ponadto na wielu ekonomicznych kierunkach znacznie mniej godzin jest przeznaczonych na naukę rachunkowości niż w technikum.

W efekcie (paradoksalnie) dość często zdarzało się, iż absolwenci szkół policealnych i techników dziennych byli lepiej przygotowani do pracy w zawodzie księgowej niż studenci niektórych kierunków ekonomicznych, co wydawało się być bardzo niesprawiedliwe, ponieważ czas i wkład pracy poświęcony nauce na studiach jest na pewno o wiele większy.

Pomyślałam więc, że taka strona przydałaby się nie tylko osobom uczącym się w szkołach policealnych, liceach profilowanych, ale również tym studentom, którzy chcą pogłębić wiedzę, a materiałów szukają w Internecie. Chciałam stworzyć stronę z której będzie można poznać podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości, pisaną przystępnym i jasnym językiem. Z informacji od studentów wiem, że w dużym stopniu udało mi się przybliżyć Państwu same podstawy rachunkowości.

Strona ta zastąpiła nie tylko wykłady (w trakcie których nauczyciel czy wykładowca przekazuje najważniejszą wiedzę do opanowania, ale jest znacząco ograniczony limitem czasowym). Chciałam by zastąpiła również: książki, zbiory zadań i testy, które są potrzebne do opanowania potrzebnej wiedzy i zdobycia umiejętności księgowania.

Do każdego testu z pytaniami i do każdego zadania zrobiłam odwołanie do ich rozwiązania, tak żeby można było je sprawdzić.

Obecnie strona ta  nadal tworzona będzie na bieżąco. Zawiera już pełną wiedzę jaką uzyskiwali słuchacze szkół policealnych w czasie dwóch pierwszych semestrów. Chciałabym ją jednak uzupełnić o wiedzę jaką zdobywa się na trzecim semestrze. Czwarty semestr poświęcony był głównie powtórkom i przygotowaniu do egzaminu końcowego.

W razie gdyby ktoś już teraz miał jakieś uwagi co do strony, proszę o skorzystanie z kontaktu. Gdyby gdzieś na stronie wkradł się jakiś błąd, również bardzo proszę o taką informację.

Informuję, że na koniec roku 2015 na stronie znajdowało się dziesięć zadań oraz jeden test. Jak pozostała treść tej strony były dostępne dla wszystkich. Potem ich ilość wzrosła. Aktualnie znowu będę chciała uzupełniać wiedzę na tej platformie, w tym również zadania.

Mam nadzieję w najbliższych miesiącach dodać trochę zadań na tę stronę i uzupełnię jeszcze treść o dalszą wiedzę jaka była potrzebna do uzyskania tytułu technika rachunkowości.

Do każdego zadania jest napisane rozwiązanie i wyjaśnienie każdej operacji gospodarczej jakie w nich występują oraz odpowiedzi na wszystkie pytania w nich zadane. Jak wszystko na tej stronie staram się je pisać jak najprostszym językiem, tak by strona nikogo nie zamęczała.

W najbliższym czasie więcej czasu poświęcę testom i zadaniom. Następnie zajmę się ewidencją i rozliczaniem kosztów oraz kalkulacjami i wyceną produkcji niezakończonej. Później przeksięgowywaniem kosztów i przychodów na wynik finansowy.

Na końcu planuję napisać o analizie finansowej i, ewentualnie, zajmę się dokładniej wynagrodzeniami.

W poprzednich latach zawartość strony www.naucz-sie-ksiegowac.pl cieszyła się bardzo dużym uznaniem. Mam nadzieję, że jej popularność powróci.

Pewnym problemem jest fakt, że poprzedni adres został wykorzystany, po licytacji, do reklam właśnie ze względu na popularność poprzedniej strony. Myślę, że w momencie, gdy ta platforma nie istniała, wiele osób usiłowało ją odnaleźć i zapewne były one zdumione widząc reklamy. Niewielka zmiana adresu może powodować, że niektórzy mogą nie zauważyć, że jest to inny adres. Dlatego proszę, jeśli uznacie Państwo tę platformę za wartą uwagi, o przekazanie informacji o niej Waszym kolegom i koleżankom, że nadal istnieje pod nowym adresem. Im też ta platforma może się przydać.

 

Osobom, które już uczą się rachunkowości od dłuższego czasu i nie potrafią jej zrozumieć polecam szczególnie artykuły: Typy operacji gospodarczych i ich wpływ na sumę bilansową, Jak księgować na konta bilansowe?, Zapisy księgowe ujęte od strony matematycznej, Jak księgować przychody i koszty?, Co to są rozrachunki? Jak księgować rozrachunki? oraz artykuł Po której stronie Wn czy Ma? Najważniejsze zasady księgowania. W ostatnim z wymienionych artykułów znajdują się wszystkie najważniejsze zasady rachunkowości opisane we wcześniej wymienionych artykułach. Być może osoby te mają problem ze zrozumieniem rachunkowości tylko z powodu nieznajomości dziewięciu podstawowych zasad na których opiera się nauka rachunkowości. Zasady te zostały ujęte i opisane w wymienionym artykule. Najłatwiej jest jednak czytać te artykuły po kolei.

Tym osobom, które dopiero zaczynają naukę i mają problemy ze zrozumieniem dlaczego należności są aktywami, a zobowiązania są pasywami (spotkałam się z tym problemem w szkołach) zapraszam do artykułu Zobowiązania, a należności. Gdzie występują w bilansie?

Wszystkich zapraszam do nauki "po kolei" zgodnie ze Spisem treści., ponieważ strona ta stanowi pewną całość. Większość zadań i testy  ujęte są osobno, w Menu poniżej Menu z teorią, po lewej stronie.

Życzę wszystkim miłej nauki i zdania egzaminów oraz w przyszłości satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy w wyuczonym zawodzie.

 

Z poważaniem

Ewa Kusznierowska